Gran Canaria je třetí největší ostrov Kanárských ostrovů, který leží mezi ostrovy Tenerife a Fuerteventura. Vyznačuje se svým kruhovým tvarem. Jeho povrch je převážně hornatý a nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 1949 m n.m. Stejně jako ostatní ostrovy vznikl Gran Canaria sopečnou činností, i když to na něm není tolik patrné jako například na Tenerife či na Lanzarote. Podobně jako je tomu na Tenerife, i zde hory oddělují srážkově vydatnější a zelenější sever od vyprahlejšího jihu. Tento rozdíl je patrný i na satelitních snímcích ostrova.

by El coleccionista de instantes4               by GanMed64

Většina turistických letovisek se nachází právě na jihu, přesto je však více obydlený sever ostrova, kde se také nachází jeho hlavní město Las Palmas de Gran Canaria. Jednou z populárních turistických oblastí je Maspalomas ležící v nejjižnější části ostrova, kde najdete mnoho hotelů, nákupních středisek a pláží. Zajímavostí jsou zde písečné duny Dunas de Maspalomas, které se táhnou podél pláže a dosahují výšky kolem 30metrů. Spíše než ostrov uprostřed Atlantiku připomínají několik set kilometrů vzdálenou Saharu.  Dalšími populárními turistickými středisky na jihu ostrova jsou San Augustin nebo Playa del Inglés.

by El coleccionista de instantes          by El coleccionista de instantes2

Kromě pláží s písečnými dunami je na Gran Canaria velice zajímavé také hornaté vnitrozemí. Celý ostrov lze projet autem po klikaté silnici vedoucí z jihu na sever. Cestou narazíte na různé skalní útvary, hluboká údolí a kaňony. Vzhledem k relativně vysokým nadmořským výškám se může stát, že se člověk ocitne nad mraky. Různorodá hornatá krajina vnitrozemí láká návštěvníky k delším pěším výletům.

by El coleccionista de instantes1